Plate i penzije zamrznute do aprila

Bez autora
Jul 20 2010

Plate budžetskih korisnika i penzije treba da ostanu zamrznute do aprila 2011. godine, kao što je i predviđeno dogovorom Srbije i MMF-a. Odmrzavanje plata i penzija pre predviđenog roka, koje predlaže ministar ekonomije Mlađan Dinkić, biće tema predstojećih razgovora, povodom nove revizije kreditnog aranžmana Srbije sa MMF-om, u avgustu. Povećanje plata i penzija do kraja ove godine uticalo bi na povećanje budžetskog deficita, ukoliko se ne bi povećali porezi, a na šta Vlada sada nije spremna.

Plate i penzije zamrznute do aprilaStalni predstavnik MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik rekao da plate i penzije treba da ostanu zamrznute do aprila 2011. godine.

Odmrzavanje plata i penzija pre predviđenog roka koje predlaže Mlađan Dinkić biće tema razgovora u avgustu, rekao Lisovolik.

Plate budžetskih korisnika i penzije treba da ostanu zamrznute do aprila 2011. godine, kao što je i predviđeno dogovorom Srbije i MMF-a, izjavio je stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji Bogdan Lisovolik.

"Odmrzavanje plata i penzija pre predviđenog roka, koje predlaže ministar ekonomije Mlađan Dinkić, biće tema predstojećih razgovora, povodom nove revizije kreditnog aranžmana Srbije sa MMF-om, u avgustu", rekao je Lisovolik novinarima u Privrednoj komori Beograda, na skupu Srpska privreda godinu dana kasnije - viđenja i preporuke MMF-a za 2011. godinu.

Lisovolik je istakao da bi povećanje plata i penzija do kraja ove godine uticalo na povećanje budžetskog deficita, ukoliko se ne bi povećali porezi, a na šta Vlada sada nije spremna.

Kako je rekao, on je optimista kad je u pitanju privredni rast Srbije, ali srpska privreda neće imati velike koristi od globalnog ekonomskog oporavka.

"Srpski brod ne tone, ali je u plićaku", naglasio je Lisovolik i dodao da je neophodno doneti mnogo teških političko-ekonomskih odluka, da bi se, na srednji rok, obezbedio održiv privredni rast.

"U Srbiji ima dovoljno kvalitetnih ljudi da bi se sprovele teške poreske i strukturne reforme", istakao je Lisovolik i dodao da je zbog toga optimista da će "srpski politički brod dobiti optimalnu brzinu za krstarenje".

Lisovolik je preporučio da se budući privredni rast zasniva na porastu izvoza i kapitalnih investicija, ali i štednji u javnoj potrošnji, koja podrazumeva da plate budžetskih korisnika i penzije ostanu zamrznute, do aprila 2011. godine.

"Zamrzavanje plata i penzija pogađa najsiromašnije građane, ali zato treba da se pojača socijalna politika", rekao je Lisovolik.

"Izazovi sa kojima se suočava Srbija su, kako je naglasio, velika zaduženost privrede, porast ukupnog spoljnog duga i nedostatak poverenja u domaću valutu", rekao je Lisovolik.

Monetarna politika, kako je dodao, i ubuduće treba da bude usmerena na kontrolu inflacije, fleksibilan devizni kurs i podsticanje kreditiranja u dinarima.

"Unapređenje poslovnog okruženja i oživljavanje privatizacije, ali ne po svaku cenu, doprinelo bi privlačenju stranih investicija u Srbiju", rekao je Lisovolik.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik